Saç Ekimi İçerikleri

Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki

Saç ekimi sonrası cinsel ilişki yaşanmaması önerilmektedir. Saç ekimi ameliyatından sonra belirli bir zaman geçmeden cinsel ilişki yaşanması yasaktır. Bunun en temel nedeni ise ekilen saçların zarar görme ihtimalinden kaynaklanmaktadır. Efor ile beraber terleme gibi durumların yaşanması saç ekimi ameliyatını olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Kişinin, doktor ile beraber tüm ekim aşamasını konuşması gerekir. Kişi, bütün detayları bilmelidir ve saç ekimi işleminden sonraki süreçlerde kesinlikle bilinçli olması gerekmektedir.

Saç derisi, ince ve oldukça hassas bir yapıya sahip tabakadır. Saç ekimi sonrasındaki ilk 5 gün, saç köklerinin tutması için oldukça önemlidir. Saçı gelebilecek tüm darbelerden korumak, yatış pozisyonuna dikkat etmek ve aynı zamanda da saç derisinin terlemesinden kaçınmak oldukça önemlidir. Saç ameliyatı sonrası, ameliyat bölgesine gelebilecek bütün darbelerden korunmak gerekir. Enfeksiyon riskini arttırmaya yönelik yağmur, soğuk ve aynı zamanda da sıcak ortamlardan kişinin uzak durması gerekmektedir.

Operasyon başlamadan önce uyulması gereken birtakım kurallar mevcuttur. Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı kesinlikle yasaktır. Bunun yanı sıra sigara, alkol ve saç ekiminden sonra cinsel ilişki bir hafta öncesinde bırakılmalıdır. Cinsel ilişki ise saç ekimi ameliyatından sonra ilk 7 ila 10 günlük bir süre zarfının ardından tavsiye edilmektedir. Ağız egzersiz ve kafa derisine uygulanabilecek basınç donör bölgesinin zarar görmesine ve bir diğer yandan iyileşme süresinin uzamasına da etki edebilmektedir.

10 günlük bir süre bitiminden sonra kişinin cinsel yaşama dönmesi tavsiye edilmektedir. Saç ekimi işlemin sonrasında ilk toparlanma ise yaklaşık 3 gün içerisinde olmaktadır. Cinsel ilişki esnasında yaşanabilecek herhangi bir darbe ya da sürtünme saç köklerine ciddi bir şekilde zarar verebilmektedir. Buna ek olarak aşırı terleme gibi etmenler de saç köklerinin kaymasına sebebiyet verebilmektedir.

Saç Ekimi Cinselliği Etkiler mi?

Saç ekimi cinselliği etkiler mi? sorusu sık sık sorulmaktadır. Saç ekimi sonrasında cinsel yaşama dönme süresi 7 ila 10 gün olarak tavsiye edilmektedir. Özellikle saç ekimi ameliyatı geçiren hastaların ilk 3 günü oldukça önemlidir. Saç ekimi operasyonu sonrasında cinsel ilişki yaşamak yasaktır. Kişinin saç kökleri ciddi oranda zarar görebilir. Cinsel ilişki esnasında herhangi bir sürtünme ya da darbe durumu oluşabilir.

Sonucunda saç kökleri kayabilir. Ayrıca donör bölge içerisinde de zarar verici durumların yaşanması söz konusu olmaktadır. Saç ameliyatı sonrasında cinsel ilişki yaşanması durumunda kişinin iyileşme süresi uzayabilmektedir. Bu nedenle de saç ekimi ameliyatı sonrasında cinsel yaşama dönme süresi 10 gün olarak tavsiye edilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Sigara

Saç ekimi sonrası sigara ve aynı zamanda da alkol tüketimi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Operasyon esnasında da sigara kullanımı, oksijen seviyesi düşen kan hücrelerinin yara için iyileşme süreci sekteye uğramaktadır. Bu nedenle de sigara içmek, sadece saç ekimi ameliyatı sonrası değil diğer ameliyatlar sonrasında da iyileşme sürecini uzatarak olumsuz etkilemektedir.

Saç ekimi ameliyatından sonra sigara içmek, yeni ekilmiş olan saç köklerinin yeni bölgelerine yerleşmesini zorlaştırmaktadır. Bu durumda da ekilmiş olan saç köklerinin çıkmamasına neden olmaktadır. Ayrıca çeşitli enfeksiyonlara da neden olabilmektedir. Sigara tüketimi damarları daraltmaktadır. Bu nedenle de kan dolaşımını yavaşlattığı için saç ekimi sonrasında içilen sigara olumsuz nedenlere sebebiyet vermektedir.

Saç Ekimi Sonrasında İyileşme

FUT ve FUE yöntemlerinin tamamlanması birkaç saatten birkaç güne kadar devam edebilmektedir. Bu durum da kısmen, cerrah tarafından yapılan işin miktarına göre değişkenlikler gösterebilmektedir. Ancak kişi aynı gün içerisinde hastanede kalmak durumunda kalmadan evine gidebilmektedir. Ameliyat işlemi gerçekleştirildikten daha sonra, uzman doktor tüm bandajları dikkatli bir şekilde çıkartmaktadır. Bölge içerisinde şişlik durumlarının gözlenmesi de normaldir. Bu nedenle uzman doktor, oluşan şişlik durumunu azaltabilmeye yönelik bölge içerisine şişlik inmesi ise enjekte uygulayabilir.

Kişi, saç ekimi ameliyatı sonrasında muhtemelen birtakım ağrı durumları hissedebilir. Ancak uzman doktor, saç ekimi sonrasında kişiye çeşitli birtakım ağrı kesici ilaçlar reçete edebilmektedir. Bu ilaçlar ise şu şekildedir:

  • Ibuprofen gibi ilaçlar.
  • Saç ekimi sonrasında enfeksiyonu önlemek amacı ile antibiyotik.
  • Şişlikleri azaltabilmek için çeşitli enjeksiyonlar.
  • Saç büyümesini teşvik edebilmek için minoksidil gibi ilaçlar.

Saç Ekimi Yan Etkileri Nedir?

Saç ekimi yan etkileri pek çok ameliyat sonrasında olduğu gibi gözlemlenebilmektedir. Her cerrahi işlemin bir yan etkisi olabilir. Bu nedenle bu yan etkiler sadece saç ekimi için geçerli değildir. Ancak saç ekimi ameliyatı sonrasında kişide gözlemlenebilecek birtakım yan etkiler mevcuttur. Bu yan etkiler içerisinde enfeksiyon oluşması, cerrahi işlemin uygulandığı alan etrafında kabuk oluşumu, kanama, kafa derisinde ağrı, kaşıntı ve aynı zamanda da şişlik gibi durumlar saç ekimi ameliyatının yan etkileri içerisinde yer almaktadır.

Buna ek olarak saç ekimi ameliyatı sonrasında saç foliküllerinin iltihabı, cerrahi bölge etrafında oluşabilecek his kaybı, çevreleyen saç ile uyuşmayan ya da göz ile görülebilen şekilde daha ince görünen saç alanları, saçlarda hala kayba uğrayan dökülmeler yan etkiler içerisinde ekstra yer almaktadır. Kişi, saç ekimi operasyonu sonrasında yaşayabilecek tüm yan etkilere hazırlıklı olmalıdır. İşlem öncesinde ve sonrasında uzman cerrah kişiye her türlü bilgilendirmede bulunmaktadır.

Bu nedenle kişinin özellikle saç ekimi operasyonu sonrasında doktor ile iletişimde kalması oldukça önemlidir. Yazılan tüm bu yan etkilerin yaşanması sonucunda kişi acilen uzman cerrahı ile irtibat haline geçmesi gerekmektedir. İlaçların kullanımı da saç ekimi ameliyatı sonraki risk faktörü olabilir. Bu nedenle kişinin cerrah ile görüşmeden herhangi bir ilaç kullanımında bulunmaması gerekmektedir. Eğer kişi düzenli ilaç kullanıyor ise doktoru ile paylaşmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Saç Ekimi Hangi Aşamada Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Exit mobile version