Saç Ekimi İçerikleri

Saç Ekimi Sonrası Komplikasyonlar

Saç ekimi sonrası komplikasyonlar yaşanabilmektedir. Ancak saç ekimi ameliyatı son derecede güvenilir ve aynı zamanda da ayakta tedavi prosedürü olarak bilinmektedir. Normalde çok önemli ya da çok riskleri olan komplikasyonları yoktur. Her ameliyatta olacağı gibi bazı birtakım riskleri de söz konusudur. Bu konu ise kişinin doktoru ile ilk görüşmesi sırasında detaylı bir şekilde tartışılmaktadır. İnsan derisi kesildiği zaman, genelde yara izi olarak bilinen fibroz ismi verilen bir süreç içerisinde iyileşme göstermektedir.

Kişinin derisinin arkasında ve aynı zamanda da yan kısımlarında alındığı bölgedeki yara izinin derecesi ise birkaç farklı etmene bağlı olarak değişkenlikler göstermektedir. Kişinin kendi iyileşme gücü, nakil işlemlerini gerçekleştiren cerrahın becerisi ve kullanmış olduğu yöntem bu durumu oldukça etkilemektedir. FUT teknikleri için de ince bir lineer iz, FUE teknikleri için de pek çok sayıda oldukça minimal görünen dairesel izler kalacaktır. Yarasız bir prosedür olduğu konusunda iddia edilen klinik dikkatli bir şekilde incelenmelidir. İnsan vücudundaki iyileşme süreci bu şekilde olduğundan dolayı iz bırakmadan bir kesi işleminin yapılması ne yazık ki mümkün değildir.

Saç Ekimi Ameliyatının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Saç ekimi sonrası halsizlik hissinin yaşanması oldukça normaldir. Saç ekimi ameliyatları ile ilişkin bazı minimal geçici komplikasyonlar ya da yan etkiler yaşanabilmektedir. Bunlar ise kısaca şu şekilde açıklanabilir:

  • Gerginlik
  • Şişlik
  • Kanama
  • Ağrı
  • Uyuşma
  • Kaşıntı
  • Enfeksiyon
  • Kist
  • Kayıp Greft

Yukarıda sayılan maddeler içerisindeki tüm durumlar saç ekimi ameliyatı sonrasında risk faktörleri içerisinde yer almaktadır. Geçirilen işlemden sonra hafif bir gerginlik ya da şişkinlikler gözlemlenebilmektedir. Bu durum da oldukça doğaldır. Ancak nadir bir şekilde ameliyat sonrasında şişlik oluşmaktadır. Donör alan içerisindeki dikişlerin çevresinde ameliyat sonrası hafif bir şekilde kanama olabilmektedir.

Kişi eğer kanama yaşıyor ise başını yüksek bir pozisyonda tutması gerekmektedir. Daha sonrasında da gazlı bir bez kullanılmalıdır. Saç ekimi ameliyatından sonra kişiler eğer yukarıdaki maddelerden bir ya da birden fazlasını yaşıyor ise mutlaka uzman cerrahı/hekimi ile iletişim haline geçmesi gerekmektedir. Olabilecek daha ağır komplikasyonların önüne geçebilmek için kişinin acilen bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Enfeksiyon ve Kaşıntılı Deri

Saç ekiminde enfeksiyon belirtileri yaşanması olağan bir durumdur. Saç ekimi ameliyatı yan etkileri kafa derisi içerisinde oluşabilecek enfeksiyon olabilir. Bakım sonrası talimatları, folikülit adı verilen bir enfeksiyona neden olan hassas alan içerisine kir ya da zararlı bakterilerin bulaşabileceği anlamına gelmektedir. Bu durum ise genelde yüz ya da kafa derisinin şişmesi ile tanınmaktadır. Bu durum ise genelde topikal antibiyotikler sayesinde tedavi edilebilmektedir.

Kişiler, bu saç ekimi risk etmenlerinin prosedürün nihai sonucunu etkileyebileceğini bilmesi gerekmektedir. Herhangi olası bir riski azaltabilmek için kişiler kendilerine sağlanacak olan bakım sonrası hizmetlerden de faydalanabilmektedir. Kaşıntı ise, vücudun herhangi bir kısmının iyileşmesine doğal olarak gösterdiği bir tepki sonucunda meydana gelmektedir. Saç ekimi riskleri sonrasında bu durum görülebilir. Bu işlem sonrasındaki risklerden biri de kırılgan köklerin yerlerinden çıkmasıdır.

Bu durum, işlemden sonraki kritik aşamalarda kişinin kaşınmaktan korunması anlamını taşımaktadır. Referans çerçevesi adına, daha yeni implante edilen foliküller, nakil işleminin gerçekleşmesi sonucunda 4 ila 12 günlük bir süre sonucunda güvenli olmamaktadır. O zaman dahi saç derisine dokunurken kişinin oldukça nazik olması gerekmektedir. Ağır darbelerden saç derisini korumak, oluşabilecek komplikasyonların önüne geçmek için yeterlidir.

Kişiyi Uzun Süre Etkileyecek Saç Ekimi Ameliyatının Yan Etkiler

Saç ekimi sonrası donör bölge yanması durumunda kişinin acilen doktoru ile iletişim haline geçmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca kafa derisi gevşekliği de kişiyi uzun süre etkileyen saç ekiminin yan etkileri içerisinde yer almaktadır. Kafa derisi gevşekliği, kafa dokusunun travma ya da darbeye karşılık iyileşme yeteneğindeki cilt ve hücrelerdir. Doğal olarak da bu etkilenmektedir. Fakat saç ekiminin uzun vadeli oluşabilecek yan etkilerinden bir tanesi ise saç derisinin gevşemesidir. Bu durum da saçların bir kısmının dökülmesine sebebiyet vermektedir.

Bu duruma karşılık olarak, daha sıkı bir kafa derisi dokusu zaman içerisinde yara izi görüntüsünü en aza indirgemeye de ayrıca yardımcı olmaktadır. Saç ekiminin risk faktörlerinden bir tanesi de saç kıvrılmasıdır. Bu durum, bir folikülün ekstraksiyon ya da tekrardan implantasyon işlemi esnasında hasar görmesi ve aynı zamanda da eklendikten sonra kesi iyileşirken cilt altındaki kıvrılması sonucu oluşum göstermektedir. Bu gibi durumlar kişi tarafından fark edilir edilmez uzman bir doktor ile görüşmesi ve gereken tedaviyi uygulaması gerekmektedir.

Mevcut yan etki de kafa derisi içerisindeki batık saçlara neden olmaktadır. Bunlar ise ağrılı, enfeksiyonlu ve aynı zamanda da irin ile dolabilecekleri için endişe kaynağı olabilmektedir. Bu alan içerisindeki deneyimsiz hekimler çok fazla kıvrılmış saç ekleyebilir ya da buna neden olabilecek yöntemler uygulayabilmektedir. Bu, saç ekimi işleminin seyrek ya da doğal olmayan görüntüsüne neden olabilmektedir. Bu nedenle kişinin uzman cerrah seçimi, saç ekimi ameliyatı konusunda oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Saç dökülmesi de genelde endişeye neden olabilecek bir yan etki olarak değerlendirilebilir. Sebebi ise kişiler saç ekiminin başarısız olduğundan ve aynı zamanda da paralarının boşa gittiğinden endişe etmektedir. İşlem sonrasındaki saç dökülme süreci olan şok dökülme de esasında beklenen ve gözlemlenen bir durumdur. Bunun temel nedeni ise saç döngüsünün kesintiye uğraması ve aynı zamanda da kafa derisinin de bu doğal reaksiyonu zorlayan “travma” geçirmiş olmasıdır. Bu olası yan etkiler sık sık görülmez.

Bir önceki yazımız olan Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Exit mobile version